Vanderbilt All-Americans

Vanderbilt All-America Selections 

Below is a list of Vanderbilt's all-time first team All-America selections. Included are only individuals who received first team All-America accolades in athletics or academics during their time at Vanderbilt. The list of honorees is also displayed in the lobby of Vanderbilt's McGugin Center.

Ray Morrison
Football
1911

Josh Cody
Football
1915, 1916, 1919

Lynn Bomar
Football
1923

Henry Wakefield
Football
1924

Bill Spears
Football
1927

Dick Abernathy
Football
1928

John Brown
Football
1929

Pete Gracey
Football
1932

Carl Hinkle
Football
1937

Bob Gude
Football
1941

Billy Joe Adcock
Basketball
1950

Bucky Curtis
Football
1950

John Hall
Football, Academics
1954

George Deiderich
Football
1958

Ben Donnell
Football, Academics
1958

Clyde Lee
Basketball
1966

Chip Healy
Football
1968

Bob Asher
Football
1969

Peggy Harmon
Golf
1970, 1971

Barry Burton
Football
1974

Doug Martin
Football, Academics
1974

Damon Regen
Football, Academics
1975

Jeff Fosnes
Basketball, Academics
1975, 1976

Greg Martin
Football, Academics
1977

Scotti Madison
Baseball
1980

Jim Arnold
Football
1982

Allama Matthews
Football
1982

Bruce Elder
Basketball, Academics
1993

Beth Tallent
Track & Field
1994 (Outdoors – 3,000 Meters)

Boomer Whipple
Baseball, Academics
1994

Chris Groer
Men’s Tennis
1996

Sheri Sam
Basketball
1996

Ryan Tolbert
Track & Field
1996 (Outdoors – 400 Hurdles) (Indoors – 400 Meters)
1997 (Outdoors – *400 Hurdles, 400 Meters) (Indoors – 400 Meters)
1998 (Indoors – 400 Meters, 4×400 Meters)
* – NCAA Individual Champion

Michele Palmisano
Basketball, Academics
1997

Jamie Duncan
Football
1997

Amanda Helberg
Track & Field
1997 (Outdoors – 400 Hurdles)
1998 (Indoors – 4×400 Meters)

Leslie Vidmar
Track & Field
1997 (Outdoors – Shot Put)
1998 (Indoors – Shot Put)

Hope McIntosh
Track & Field
1998 (Indoors – 4×400 Relay)

Michelle Baskin
Track & Field
1998 (Indoors – 800 Meters, 4×400 Relay)

Stacey Carpenter
Track & Field
1998 (Outdoors – 800 Meters)

Asta Helgadottir
Soccer
1998, 1999

Hunter Bledsoe
Baseball Academics
1999

Mallory Crossland
Golf, Academics
1999

Julie Ditty
Women’s Tennis
1999, 2001

Kate Burson & Julie Ditty
Women’s Tennis (Doubles)
2001

Hunter Hillenmeyer
Football, Academics
2002

Bobby Reynolds
Men’s Tennis
2002, 2003

Chantelle Anderson
Basketball
2002, 2003

Sarah Riske
Women’s Tennis
2002, 2003

Sarah Riske & Aleke Tsoubanos
Women’s Tennis (Doubles)
2002, 2003

Kelly Schmandt & Aleke Tsoubanos
Women’s Tennis (Doubles)
2004

Brandt Snedeker
Golf
2003

Chad Harris
Men’s Tennis
2003, 2004

Josie Hahn
Track & Field
2003 (Heptathlon)
2004 (Heptathlon, Pentathlon)
2005 (Pentathlon)

May Wood
Women’s Golf
2004

Michelle Allen
Lacrosse
2004

Warner Jones
Baseball
2004

Audra Falk
Women’s Tennis
2004, 2005

Erica Schneble
Track & Field
2004 (Outdoors – 5,000 Meters)

Tyler Griffin
Soccer
2006

Amanda Fish
Women’s Tennis
2006

Pedro Alvarez
Baseball
2006, 2007

Michelle Peloquin
Bowling
2006, 2009

Amanda Fish & Amanda Taylor
Women’s Tennis (Doubles)
2007

Jacqui Concolino
Women’s Golf
2007

Dominic De la Osa
Baseball
2007

David Price
Baseball
2007

Casey Weathers
Baseball
2007

Amanda Taylor
Women’s Tennis
2008

Sasha Cielak
Lacrosse
2008

Josie Earnest
Bowling
2008, 2009, 2010

Sarah Downing
Lacrosse
2009

Brittni Hamilton
Bowling
2009, 2010, 2012

Marina Alex
Women’s Golf
2010, 2012

Ally Carey
Lacrosse
2010, 2011, 2012

Molly Kinsella
Soccer, Academics
2010

Jason Esposito
Baseball
2011

Sonny Gray
Baseball
2011

Alexa Rogers
Cross Country
2011

Lauren Stratton
Women’s Golf
2012

Jessica Earnest
Bowling
2013

Tony Kemp
Baseball
2013

Ryan Lipman
Men’s Tennis
2013, 2014

Gonzales Austin
Men’s Tennis
2014, 2015

Ryan Lipman & Gonzales Austin
Men’s Tennis (Doubles)
2014

Gonzales Austin & Rhys Johnson
Men’s Tennis (Doubles)
2015

Sydney Campbell
Women’s Tennis
2015, 2016

Ashleigh Antal & Astra Sharma
Women’s Tennis (Doubles)
2015

Carson Fulmer
Baseball
2015

Dansby Swanson
Baseball
2015

Hunter Stewart
Men’s Golf
2015

Caroline Pietrzyk
Women’s Cross Country
2015

Simone Charley
2015 (Outdoors – Triple Jump) (Indoors – Triple Jump)
2016 (Outdoor – Triple Jump) (Indoors – Triple Jump)

Robyn Renslow
Bowling
2015, 2016

Cameron Klinger & Rhys Johnson
Men’s Tennis (Doubles)
2016

Frances Altick
Women’s Tennis
2016

Matthias Schwab
Men’s Golf
2016